Є ще цікаве дослідження впливу сну на старіння:
Протягом кількох років група дослідників збирала дані майже мільйона пацієнтів, і з'ясувалося, що найдовше жили люди, які спали більше 7 годин щодня.
Ще було дослідження, яке встановило ризик розвитку захворювань зору, що підвищується, від браку сну. Тут і глаукома, і набряки зорового нерва, і оптична нейропатія.
Вивченням сну займається науко-сомнологія. Це розділ медицини та нейробіології, присвячений дослідженням сну, його впливу на людину, а також розладам сну та способам їх лікування.
У багатьох країнах є наукові інститути, які досліджують сон своїх громадян. На сон, як мінімум, впливають інтенсивність освітлення, температура, живлення та режим рухової активності.
У різних країнах ці чинники різняться. Візьмемо, наприклад, освітленість на півночі Норвегії з її піврічними полярними ночами, і ситуацію з освітленням та нічною спекою на півдні Іспанії.
Сомнологія бурхливо розвивається з початку ХХ століття.
У 1925 році американський нейрофізіолог Натаніель Клейтман заснував першу в світі сомнологічну лабораторію в університеті Чикаго, де і почав вивчати процеси, що відбуваються в організмі під час сну.
Через 25 років напруженої наукової роботи, в 1950 році, Клейтман і його колеги вперше встановили, що сон складається з фаз, що повторюються, і ці фази різняться за функціями. Також Клейтман довів існування циркадних ритмів чи періодів сну.
З подальшим розвитком техніки сон і все, що з ним пов'язано, можна було вивчати за допомогою апаратури - полісомнографа.
Він реєструє електричні імпульси в головному мозку та нічні біологічні сигнали організму. І тепер ми точно знаємо, що під час сну в мозку та в організмі загалом відбувається безліч захоплюючих подій.
Стан сну принципово відрізняється від стану неспання, у цей час нервова система працює по-іншому, у ній щось відбувається, що на ранок дає нам відчуття свіжості та готовності до нового дня.
Сон, штука неоднорідна та циклічна. Він складається з циклів, кожен із яких ділиться на фази, а фази діляться на стадії. І під час кожної частини сну трапляється щось незвичайне!